Traczserwis.pl | Serwis wózków widłowych

Jakie są najlepsze opony do wózków widłowych?

Opony w wózku widłowym odpowiadają za bezpieczeństwo pracy jego operatora, a także osób znajdujących się wokół niego. Nieprawidłowy dobór ogumienia w wózku widłowym, jego zaniedbanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji, zagrażających życiu pracowników. Wózek, który jest wyposażony w odpowiednie opony, stanowi także niesamowity komfort użytkowania pojazdu, a także zapewnia swobodne przewożenie ładunku. Jakie więc wybrać opony do wózka widłowego i jak o nie dbać?

Rodzaje opon w wózkach widłowych

Prawidłowy dobór opon do wózków widłowych powinien przede wszystkim uwzględniać kwestię podłoża, czyli miejsca użytkowania pojazdu bliskiego kontaktu. Drugim istotnym zagadnieniem jest intensywność użytkowania wózka, a także rodzaj ładunków, jakie będą na nim przewożone. Najpopularniejsze na rynku są opony pneumatyczne i elastyczne. Czym charakteryzuje się każdy z ich rodzajów?

Opony pneumatyczne do wózków widłowych

Pierwsze z nich to klasyczne opony, które pompowane są sprzężonym powietrzem. Spośród opon pneumatycznych możemy wyróżnić opony diagonalne i radialne. Opona diagonalna dzięki swojej budowie cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia, sztywnością materiału i umożliwia ona stabilne prowadzenie pojazdu. Z kolei opony radialne, wzmocnione o kord stalowy to długa żywotność opon, znakomita trakcja pojazdu i jego świetna amortyzacja.

Dzięki stosowaniu opon pneumatycznych w wózku widłowym, możliwa jest jego praca w zróżnicowanym terenie. Świetnie sprawdzą się one na nierównych nawierzchniach, jednak należy pamiętać o usuwaniu z drogi wózka ostrych przedmiotów, które mogą przebić oponę pneumatyczną. Niewątpliwym ich atutem jest także cena, która jest niższa niż opon elastycznych i superelastycznych.

Opony elastyczne i superelastyczne

Różnicę pomiędzy oponami elastycznymi i pneumatycznym stanowi przede wszystkim ich konstrukcja. Opony elastyczne i superelastyczne nie mają dętki, a jedynie składają się z samej gumy. Te pierwsze zbudowane są z dwóch jej warstw, a drugie z aż trzech warstw gumy. Opony te idealnie sprawdzą się na równych powierzchniach, a więc będą świetnie pracowały w halach i magazynach. Opony elastyczne i superelastyczne są bardzo odporne na uszkodzenia i nie ulegają szybkiemu zużyciu. Minusem ich użytkowania jest wyższa cena opon w stosunku do tych pneumatycznych, a także brak amortyzacji wstrząsów, co wiąże się z niemożliwością przewożenia na wózku delikatnego ładunku jak na przykład szkło.

Jak dbać o nowe opony do wózka widłowego?

Bez względu na to, jakie opony wybierzesz do swojego wózka widłowego, bardzo ważny jest ich serwis. Regularny przegląd opon pozwoli na uniknięcie niechcianych przestojów pojazdu i zapewni pełne bezpieczeństwo kierowcy. Podczas serwisu zostanie sprawdzone ciśnienie opon, ich stan techniczny, a także wysokość bieżnika. Również nie bez znaczenia jest tu prawidłowe użytkowanie opon, a więc zastosowanie ich zgodnie z przeznaczeniem. Kolejnym ważnym aspektem jest utrzymanie opon w czystości. Pod warstwą pyłu czy błota mogą być ukryte niewielkie uszkodzenia, które z czasem mogą doprowadzić do tragedii i kosztownych napraw wózka widłowego.

Wybór opon do wózka widłowego to ważna kwestia

Wybierając opony do Twoich wózków widłowych, kieruj się przede wszystkim ich przeznaczeniem, miejscem użytkowania pojazdu, możliwym obciążeniem sztaplarki, rodzajem ładunku, jaki wózek będzie przewoził, a także intensywnością jego pracy. W miejscach, gdzie podłoże nie stanowi równej powierzchni i konieczna jest amortyzacja drgań, warto wybrać opony pneumatyczne. Natomiast tam, gdzie powierzchnia jest równa i twarda, zastosuj opony superelastyczne.

Jeśli nadal nie wiesz, jakie opony wybrać w Twojej flocie, skontaktuj się z nami, a dobierzemy idealne ogumienie do Twoich wózków widłowych, a także zadbamy o ich serwis przez cały rok.