Traczserwis.pl | Serwis wózków widłowych

Wózki widłowe Gliwice

Magazyn to najprościej mówiąc miejsce do przechowywania towarów, które stanowi przestrzeń otwartą lub budynek przemysłowy, znajdujący się na obrzeżach większych miejscowości, mniejszych mieścin, a także wsi. Na terenie magazynu powinien panować porządek, a za procesy logistyczne odpowiedzialni są ludzie, którzy zarządzają pracownikami i maszynami. 

W bezkonfliktowej pracy magazynu zazwyczaj pomocne są wózki widłowe, które znacznie ułatwiają i przyspieszają transportowanie towarów eksportowanych i importowanych.

Jakie są rodzaje magazynów?

Magazyny możemy podzielić na trzy rodzaje:

  • otwarty, czyli taki gdzie towary, które są przystosowane do każdych warunków atmosferycznych i znajdują się na zewnątrz. Powierzchnia takiego magazynu jest utwardzona i składuje się na niej z reguły materiały budowlane oraz opał,
  • półotwarte, gdzie przestrzeń składową stanowi zadaszony magazyn z minimum dwiema ścianami, a podłoże jest utwardzone. W takim magazynie przechowuje się towary, które są wrażliwe na opady atmosferyczne i bezpośrednie działanie słońca, 
  • zamknięte, które zbudowane są z trwałych elementów konstrukcyjnych, mogące stanowić nawet wiele kondygnacji. Magazyny zamknięte mogą być niskiego, średniego i wysokiego składowania sięgającego od 4,2m-7,2m.

Jaki wózek widłowy sprawdzi się w danym magazynie?

Wózek widłowy jest nieocenioną pomocą podczas pracy na magazynie. Stanowi on bardzo przydatne narzędzie przy rozładowaniu dostawy, załadowaniu jej, a także w przewożeniu towarów pomiędzy półkami na magazynie. 

Znaczącą różnicą w pracy wózków widłowych, a rodzajami magazynów jest to, że wózek spalinowy nie może być używany w magazynach zamkniętych. W przestrzeniach zamkniętych musi pracować wózek z napędem elektrycznym

Każdy rodzaj magazynu posiada różne składy towaru. Aby dobrać odpowiedni wózek widłowy do charakteru jego pracy, warto zastanowić się nad tym, ile ważą materiały i wtedy zdecydować, jaki udźwig wózka widłowego będzie najlepszy ( od 1t do 9t). 

Drugą ważną kwestią jest charakter zabudowy magazynu, a więc czy są w nim regały, a jeśli tak to jakie. Wąskie regały będą wymagały użycia małego wózka widłowego. Natomiast towary znajdujące się wysoko, wymagają zastosowania wózka widłowego wysokiego składowania. 

Kolejną sprawą jest rodzaj magazynowanych towarów. Jeśli w Twoim magazynie znajdują się niezbyt ciężkie towary, które składowane są na paletach, to z całą pewnością poradzi sobie z nimi wózek widłowy typu EPT. Gdy droga, która musi pokonać wózek, jest długa, a towar waży ponad 1t, warto zastosować standardowy wózek widłowy. Natomiast, gdy ważne jest, aby operator miał doskonały widok na ładowany towar, wybierz wózek widłowy typu VNA, którego widły opuszczają się wraz z operatorem.

Wózek widłowy na próbę w Twoim magazynie

Gdy w głowie masz mętlik i nie wiesz jaki rodzaj wózka widłowego wybrać do Twojego magazynu, zawsze możesz zdecydować się na wynajem wózka i przetestowanie go w swojej przestrzeni. Taka firma jak nasza – Tracz Serwis doskonale zdaje sobie sprawę, że wybór wózka nie jest łatwy i jego zakup wiąże się z dużym wydatkiem. Dlatego oferujemy Ci doradztwo w tej kwestii, wynajem lub zakup wózka, a także pełną opiekę po sprzedażową i serwis wózków widłowych.